Вернуться   MMARedForum > MMARF > Октагон

Октагон Обсуждение всех тем связанных с ММА

Надоедает реклама? Авторизуйтесь или зарегистрируйтесь на форуме, рекламные баннеры видны только незарегистрированным пользователям
Ответ

Опции темы Опции просмотра
Старый 07.08.2007, 22:26   #11
Супертяжёлый вес

RUV: 96,797
Вы сказали Спасибо: 5,279
Поблагодарили 37,951 раз(а) в 6,914 сообщениях
Несогласия: 12
Не согласились 121 раз(а) в 78 сообщениях
Рейтинг мнений: 5687
Цитата:
перевод про уличные бои Ли Мюррея
Ссылку на материал можно?
Для просмотра ссылок или изображений, в данном разделе у вас должно быть 1 сообщение(ий) или более. Сейчас у Вас 0 сообщение(ий).

Надоедает реклама? Авторизуйтесь или зарегистрируйтесь на форуме, рекламные баннеры видны только незарегистрированным пользователям

Для просмотра ссылок или изображений, в подписях у вас должно быть 1 сообщение(ий) или более. Сейчас у Вас 0 сообщение(ий).

Для просмотра ссылок или изображений, в подписях у вас должно быть 1 сообщение(ий) или более. Сейчас у Вас 0 сообщение(ий).
Владимир вне форума   sendpm.gif Ответить с цитированием
Старый 07.08.2007, 22:44   #12
Тяжелый вес

RUV: 41,406
Вы сказали Спасибо: 1,877
Поблагодарили 2,044 раз(а) в 995 сообщениях
Несогласия: 60
Не согласились 50 раз(а) в 26 сообщениях
Рейтинг мнений: 107

Для просмотра ссылок или изображений, в данном разделе у вас должно быть 1 сообщение(ий) или более. Сейчас у Вас 0 сообщение(ий).

"Это не был случайный удар ногой, по счастью нашедший цель. Тем вечером я совершил ошибку, а он был чемпионом."
Рональдо Джакаре о бое с Гегардом Мусаши
Scorpion вне форума   sendpm.gif Ответить с цитированием
Старый 07.08.2007, 23:32   #13
Супертяжёлый вес

RUV: 48,198
Вы сказали Спасибо: 3,190
Поблагодарили 15,612 раз(а) в 4,956 сообщениях
Несогласия: 0
Не согласились 43 раз(а) в 35 сообщениях
Рейтинг мнений: 642
Цитата:
Сообщение от Scorpion
ЗЫ Жаль только, что перевод про уличные бои Ли Мюррея в таком случае придется ждать действительно долго
В этом топике просто попереводить описания боев Ли? Я мгу по крайней мере начать, пока не надоест. Напиши, если ты серьезно хотел это в переводе читать?
michaell вне форума   sendpm.gif Ответить с цитированием
Старый 07.08.2007, 23:38   #14
Тяжелый вес

RUV: 12,635
Вы сказали Спасибо: 35
Поблагодарили 671 раз(а) в 206 сообщениях
Не согласились 36 раз(а) в 10 сообщениях
Рейтинг мнений: 759
michaell,
А было бы очень неплохо. Мне тоже интересно.
Так что если не в тягость и есть свободное время, то - просим!

Bars вне форума   sendpm.gif Ответить с цитированием
Старый 07.08.2007, 23:40   #15
Супертяжёлый вес

RUV: 96,797
Вы сказали Спасибо: 5,279
Поблагодарили 37,951 раз(а) в 6,914 сообщениях
Несогласия: 12
Не согласились 121 раз(а) в 78 сообщениях
Рейтинг мнений: 5687
Бои Ли - это тема
Оставьте мне парочку, у меня просыпается азарт, не понятный Milton

'Oh Yeah!'

Владимир вне форума   sendpm.gif Ответить с цитированием
Старый 07.08.2007, 23:42   #16
Тяжелый вес

RUV: 41,406
Вы сказали Спасибо: 1,877
Поблагодарили 2,044 раз(а) в 995 сообщениях
Несогласия: 60
Не согласились 50 раз(а) в 26 сообщениях
Рейтинг мнений: 107
Ну да, серьезно.
Вообще я выделил несколько наиболее интересных эпизодов, буду рад если ты переведешь часть из них

Remco Pardoel:
come one guys...
some people have an club to run...

we where in London after an fight and went clubbing. at the end we came on Leicester Sqaure and we parked our cars.
Lee was walking towards us and some idiot oppened the door and bumped to Lee's knee.
Lee said what's wrong??
The guy said some words and said to Lee to fuck off. Lee said get out of the car. so he got out.
I need to write down that Lee was injured on his right hand and could fight only with his left one!!!!

the first two received an left hook and went down.
and than it went wrong.........

we where with Dexter, Gnoom and I. it was us 4 against .... plenty (more than 20)

Men this was the craziest fight i ever seen!!!

Lee Muray:
heres one.it was when i first started in mma i was fighting in ring of truth one of lee hasdall shows it was the night before my fight i went in to a local pub in south london to collect some money off someone for some tickets and the boxing was on the big screen prince nassem was fighting a guy called bungu so i stayed to watch it so i sit down,this guy stands right in front of me i ask him to move over nicely so i can see the screen he says "no you are sitting in my seat you can stand up and wacth it like me"so i said no one was sitting in it when i came in, he replies"i am not moving and thats that"so i get up,as i get up he puts is face right in my face so i spanked him with a right hook he was out cold then is mate came running at me so i hit with a straight right left upper cut he went out cold as well there was two bodys on the floor not moving and i broke my left hand pretty bad then the man behind the bar comes charging at me as well so i grabbed him in a thai clinch and kneed him 2 or 3 times in the face he was out cold as well but face was pissing with blood so i left the pub jump in my car and went home,when i got home i looked at my knee and i had a piece of skin on it from the mans head and i could not close my hand when dexter came to my house in the morning he looked at my hand and said i could not fight we need to go hospital i said fuck that shit i have not train for nothing i am fighting so we went to the arena and i fought a guy called mike tomlinson i tape my hand up and just used my right i caught him with a few good rights he was rocked so he took me down then i caught him in a keylock on the ground and won the fight after that i went to the hospital and got my hand plastered up it was broke in 2 places.

Dexter Cassey:
My best streetfight memory is not really a fight it's more of a beatdown

Lee and I were in a club 3 years ago and I was very drunk and I was going for a piss. I walk to the door and Lee is talking friendly like with these three big Gypsy boys (Like out of snatch) I walk past them and brush into one of them. As I have turned the corner he says to his bro's fucking black bastard! Lee says to them, (btw Lee's dad is Moroccan, so these guys were about to get beat down anyway) Do you know who that is? They say no, Lee says that is the Bitish Vale Tudo Champ he will fuck you up. To this they say we don't care we can fucking have it ( This is gypsy for we know how to have a ruck) Lee says "oh Yeah?" (Note Lee usually says this before a fight). So I come out of the toilet and find three guys unconcious on the floor and Lee standing there with an unhappy look on his face. I asked him what happened and he said "They were saying things about you." I said "oh, why didn't you wait for me?" He said "This one reaced into his pocket so I banged him out in case he had a knife so then I had to bang the other two as well." I said " Fair Enough, lets go back inside" So we did. We had a good night as well!

A straightner is when you have had an argument with someone or someone has robbed you or one something to you in some way and you arrange to meet up and have a fight to clear the air, it doesn't matter if you agree on the argument or return the goods typically but this can be part of the arrangement.

When Lee was growing up and I mean from as young as 12 he was having straightners, as people in our area always try and take liberties with the younger or smaller boys.
I have seen people as recently as two years ago disrespect Lee because they either wanted to take his reputation or they just think they can beat him for some reason. None of these people has even managed to hurt him. I remember one example in particular when a huge doorman about 275lbs and 6'4" told Lee he had to wait in the line at a club we had been V.I.P at for over a year. Lee thought he was joking as this was the same doorman for the past couple of years. I walked past the doorman and asked the owner at the top of the stair wht the problem was he said no problem and said Lee come up. Lee went to walk past him when he grabs Lee and pulls his jacket and says I told you to wait in the line. Lee says "He just told me to come up" The guy tugs on Lee's jacket again and Lee stumbles down 1 or 2 steps and the two of them face off Lee is a step or two above the guy and they are practically the same level where the other guy is so big. The guy raised his hand again (Well never know what for?) Lee punched him 10 times and the guy ran backwards and balled up covering up in a crouched position like Vitor belfort and Vanderlai silva. Lee stopped and walked into the club. No more was said.

Mark Epstein who is now fighting Vale Tudo in England governed many of these fights.

In the area that Lee lives it is still very common to have straightners. In fact I was at a bar last year and Epstein goverened a straightner between two guys.

It is much better to have a straightner than to get jumped by a gang or stabbed.
Am I Right?

Lee is a professional fighter now but prior to july 1999 Lee had never done any training. Most of the fights happened before he was a pro and all the straightners were before he was a pro. Since he was a pro the incidents have been less and mainly multiple opponents trying to make a rep off of beating Lee. Off the top of my head I can think of five incidents where Lee has had to fight more than one person at the same time and he has been on his own.

Lee was sitting on a bench outside a club which is actually two clubs one is a regular club and the other is an older peoples club like over 25's only. This guy s walking past Lee with his giurlfriend and Lee is sitting there staring into space. As the guy walks past lee he pulls his fist back and swings at Lee, Lee flinches and the guy starts laughing at Lee, lee says do it again and as the guy pulss his fist back Lee drops him with 2 punches. Lee walks back into the club has a few more drinks and when he comes back out 20 minutes later the guy is still trying to get back to his feet. walking like a new born deer. He got KTFO

There was this one guy that tried to put up a fight, the only reason he didn't get KTFO is because his cranium is so big it absorbs the shock really well.

Other than that I can't remember many who took the first punch.
Oh yeah he did fight with some huge brother who took the punches and Lee had to Low kick and Knee the guy. I can't remember the full story I'll let Lee tell it if he can remember.
Oh and there was this one time that Lee and I had a scuffle in an after hours lock in at christmas. We were messing around play fighting but we both have good tolerance for pain and hard heads plus Lee had a pin through his finger where he had broken it in a fight so he couldn't punch hard (thank god). We were standing at the bar and Lee was giving it the Biggun and I said don't make me have to put you in your place.
He said, you cant put me in my place anymore old man. I says "Yeah!!" so we start scuffling and we go down the stairs and are scuffling in the corridor and people start coming downstairs trying to break it up but they weren't strong enough to seperate us. I got a takedown on Lee and was smacking him and then he swept me and cracked my head against the wall and then I tried an Armbar and he stacked me in the process the pin in his finger dragged up the side of my face cutting me. Head cuts bleed alot so now we both have blood on us and we are laughing and still scuffling not really throwing any hard shots just slaps and bodyshots when Lee's father in Law starts begging us to stop, so we stop go back upstairs and carry on drinking. The next day we here a rumour that apparently we went over to the Woolwich Common(Park) and had a proper straightner and were now enemies! lol!! People love to make up shit in Woolwich.

There was another fight in the same place a few weeks later and Lee told the guys to break it up and they didn't, the winner was mounted on the guy and was pounding the loser big time. Lee steps in and chokes the winner unconcious. The guy wakes up and tries to go afer the guy again so Lee chokes him out again. After the second choke the guy was a bit calmer.

"Это не был случайный удар ногой, по счастью нашедший цель. Тем вечером я совершил ошибку, а он был чемпионом."
Рональдо Джакаре о бое с Гегардом Мусаши
Scorpion вне форума   sendpm.gif Ответить с цитированием
Старый 07.08.2007, 23:42   #17
Заблокирован
Топик Стартер Автор темы

RUV: 136
Вы сказали Спасибо: 151
Поблагодарили 1,061 раз(а) в 464 сообщениях
Несогласия: 3
Не согласились 57 раз(а) в 37 сообщениях
Рейтинг мнений: 1381
Так там же достаточно большая статья, поделите как-нибудь и закиньте=)
brmc вне форума   Ответить с цитированием
Старый 07.08.2007, 23:55   #18
Супертяжёлый вес

Я читаю сам: натыкаюсь на бой - перевожу, в порядке появления:
"Вот один: это было, когда я только начал мма, я дрался на ринге правды (одно из шоу Ли Хэзделла Lee Hasdall). Была ночь как раз перед моимбоем, я пошел в местный паб в южном бутово, шутка Лондоне, чтобы забрать деньги за билеты, по ТВ шел бокс prince nassem против bungu, так что я остался посмотреть его. Этот парень стоит прямо передо мной, я прошу его нежно отодвинуться, чтобы видно было экран, он грит:"нет, ты сидишь на моем месте, ты встань и смотри бой как и я". Я грю, что на стуле никто не сидел, когда я зашел в паб. Он грит : "Я не сдвинусь с места и все тут". В то время как я поднимаюсь со стула, он придвигается вплотную ко мне, так что я шлепаю его правым хуком, он ушел в глухой КО. Потом его друган подбежал ко мне, так что я и ему дал прямого правого, плюс левого апперкота, КО. На полу 2 тела без движения, а я сломал левую руку, потом еще один из-за стойки подошел ко мне с наездом, я взял его нежно в тай-клинч и коленкой прощупал ему лицо 2-3 раза, КО, его лицо "писало" кровью, я покинул паб, сел в машину и поехал домой, посмотрел на колено, а у меня на нем кусок кожи с головы того чела, также я не мог сжать свою руку.
Декстер приехал ко мне утром, сказал, что с такой рукой я не смогу драться и на в больницу. Я парировал:"Фак зэт щит, я не для того тренировался". Так что я дрался все-таки с парнем по имени mike tomlinson. Я обмотал свою руку, дрался только правой, подловил его парой хороших ударов, потряс его, так что он увел меня в партер, где я его поймал в keylock. Потом поехал в больницу, где оказалось, что рука в 2 местах сломана.
Старый 08.08.2007, 00:01   #19
Тяжелый вес

RUV: 12,635
Вы сказали Спасибо: 35
Поблагодарили 671 раз(а) в 206 сообщениях
Не согласились 36 раз(а) в 10 сообщениях
Рейтинг мнений: 759
michaell,
Спасибо!
Но теперь собственно вопрос к тому кто знает , а это вообще правда или так фуфло? Потому что не может человек драться со сломанной уже как сутки рукой.

Bars вне форума   sendpm.gif Ответить с цитированием
Старый 08.08.2007, 00:05   #20
Супертяжёлый вес

Dexter Casey рассказывает:
Ли и я были в клубе 3 года назад, я был очень пьян и собирался пойти отлить. Я иду к двери, Ли болтает дружелюбно с 3 большими цыганами (как из фильма Snatch). Я прохожу мимо них и задеваю одного случайно. Когда я завернул за угол, один из них сказал приятелям своим: "Факин черный ублюдок!"
Тут нужно заметить,что отец Ли является марокканцем, так что эти парни так и так получили бы своё.. Ли грит им:"Вы знаете, кто это был?" Они:"Нет". Ли:" Чемпион Британии по Vale Tudo, он порвет вас просто."
На что они отвечают:"Нам пох. Мы готовы на все." Lee грит: "oh Yeah?" (Заметтьте, что Ли обычно грит это непосредственно перед началом потасовки. Я выхожу и WC, а 3 тела безсознательно лежат на полу, в то время как Ли стоит с несчастливым выражением лица. Я грю:"Что случилось?". "Они на тебя залупались". "А почему меня не подождал". Ли:"Один из них полез в карман, так что я предупредил его желание скорее всего вытащить нож, ну а остальных пришлось за компанию". Хорошая ночка была тогда.
Ответ